Asi není třeba říkat, že bez vody není života. My jsme si dnes již zvykli na to, že ji máme k dispozici pouhým otočením kohoutku či zvednutím páčky. Avšak jen málokdy si připouštíme, že i na vodovodních trubkách může dojít k poškození. To pak obvykle vede k tomu, že voda vytéká v místech, odkud nemá, a může způsobit značné škody.
Je tedy jasné, že rychlá oprava vodovodní přípojky je v tomto případě nutností. Čím se však jen málokdo zabývá je to, kdo za ni vlastně nese odpovědnost. Tato otázka se většinou vynoří teprve tehdy, když je například způsobena škoda sousedům. Přitom rozhodně není od věci mít tuto věc ujasněnou již předem.
Pokud máme rodinný dům v osobním vlastnictví, ve kterém bydlíme, je otázka jednoduchá. Odpovědným člověkem je vlastník, a ten by také měl nést veškeré finanční i jiné následky. Ovšem to je asi jediný případ, kdy je situace takto jednoduchá. Stačí se jen podívat na příklad bytu v panelákovém domě. Pokud jej máme v osobním vlastnictví, znamená to, že jsme odpovědni i za opravu? Nebo jím je správce, případně předseda společenství vlastníků jednotek? Zde záleží na tom, kde k poškození došlo. Pokud je to ve vašem bytě, pak jste odpovědnou osobou vy. Ovšem v případě, že se něco porouchá ve společných prostorách, je povinností správce, případně předsedy SVJ, zjednat co nejrychleji nápravu.
Co ale v případě, že bydlíte v nájmu? Zde je odpovědný vlastník nemovitosti, avšak mějte na paměti, že po vás může chtít náhradu škody, zvláště pokud usoudí, že ona porucha byla vaše vina, ať už částečně nebo plně. Všechny tyto vztahy se mohou zdát na první pohled složité, avšak rozhodně se vyplatí je znát. Pokud totiž dojde ke škodě, budete vědět, na koho se podle zákona obrátit s žádostí o náhradu. Jen mějte na paměti, že i když nejste odpovědná osoba, pokud spatříte únik vody, rozhodně volejte instalatéra.