Na otázku, kdo vám provede revizi elektrického spotřebiče, je docela jednoduchá odpověď. Tyto činnosti jsou součástí pracovní náplně certifikovaných elektrikářů a ti vám také vystaví protokol o revizi a samozřejmě vás upozorní na odhalené nedostatky a navrhnou jejich nápravu. Výrobci spotřebičů musí samozřejmě dle regulí zákona také plnit bezpečnostní ustanovení, a tak bychom mohli předpokládat, že zakoupíme-li chladničku, varnou konvici či mixér, půjde o výrobky bezpečné pro každodenní užívání.
To je samozřejmě pravda, ale od doby, kdy je uvedeme poprvé do provozu, začíná ubíhat čas a v jeho průběhu se vyskytne řada situací, kdy spotřebiče stárnou, ztrácí na některých svých vlastnostech a mohou se i při šetrném zacházení poškodit. Nikdo vám tedy nezaručí, že vám poběží toustovač naprosto bez chyb po dobu pěti let, a že váš kávovar bude po stejnou dobu stále velmi spolehlivý a bezpečný. Revize spotřebičů někdy odhalí i skryté závady, které mohou vést až k požáru nebo k úrazu.
Velkým problémem bývají také elektrické stroje a nářadí, na ty se často při revizích zapomíná, protože prioritně nás zajímá hlavně to, co používáme denně, tedy například pračka, chladnička nebo rychlovarná konvice. Nechte pro jistotu prověřit i to, co vytáhnete ze skříně jen občas. Patří sem elektrické šroubováky, vrtačky, úhlové brusky, kotoučové a přímočaré pily, ale i sekačky na trávu, vyžínače nebo plotové nůžky. Kromě spotřebičů se vyplácí kontrolovat také svítidla, protože ta mohou mít poškozený kryt či objímku, poškozené nebo povolené kontakty ve svorkách a narušené přívodní kabely.
Pamatujte na to, že každá revize se v první řadě stará o to, aby nedocházelo k těžkým úrazům, z nichž většina bývá fatálních, a také k požárům v důsledku vzniku zkratu a elektrického oblouku. A nezapomínejte také na to, že některé spotřebiče a svítidla používají i vaše děti.