Když se řekne vrut, většinou si představíme jen jeden jediný druh. Jen málokdo z laiků s výjimkou kutilů ví, že jich je mnoho druhů, přičemž každý z nich slouží jinému účelu. Proto je vždy důležité vybrat ten pravý, neboť špatná volba by mohla celou konstrukci nejen znehodnotit, ale také značně zkrátit její životnost. A to nikdo z nás nechce. Proto je rozhodně dobré seznámit se alespoň s těmi nejzákladnějšími typy.
Jedním z těch, na které narazíme poměrně často, jsou tesařské vruty do dřeva. Tyto se obvykle nepoužívají ve skutečně velkých projektech, jako je například stavba kůlny či dokonce domu, nýbrž při výrobně drobnějších předmětů, třeba nábytku.
Je to dáno jejich konstrukcí a tím, že jsou měkčí a kratší než klasický typ. Díky tomu jsou však schopny hladce zajet do dřeva a spojit i dva drobnější kusy, aniž by někde něco vyčuhovalo. A to je zde důležité, neboť nikdo z nás nechce například při sedání na židli či jejím přenášení riskovat, že se nabodne na vyčnívající hrot vrutu.
To však také znamená, že má mnohem menší nosnost. Není tedy možné jim spojit díly, které váží skutečně hodně, případně takové, kdy je jeden z nich lehký a druhý těžký, například kvůli použitým druhům materiálu. Proto je nutné jej využít výhradně ke spojování dřeva, které má bez ohledu na druh ve většině případů podobnou hmotnost, nehledě na to, že se obvykle jeden kus nábytku vyrábí z jednoho typu dřeva.
Toho všeho si musíme být vědomi, když si je jdeme koupit. Vždy musíme mít na paměti, pro jaký účel je potřebujeme a co od nich očekáváme. Také bychom měli znát maximální možnou délku, kterou mohou mít. I tyto se totiž vyrábí v několika různých velikostech. Pokud si nejsme jisti, který konkrétní druh by pro nás byl ideální, pak rozhodně není na škodu se zeptat. Ušetří to nejen čas, ale mnohdy také pozdější frustraci, která by nakonec mohla vést k opuštění projektu, což by byla škoda.